Integracja systemu kontroli dostępu Apollo APACS i elektronicznych depozytorów SAIK

8 kwietnia 2022


Nawet wśród najbardziej zabezpieczonych obiektów biurowych czy rządowych nie da się znaleźć takiego, w którym elektroniczny system kontroli dostępu obejmuje 100% przejść. Zwykle w budynku są pomieszczenia techniczne, czy schowki, do których dostęp nie musi być monitorowany 24 godziny na dobę. Niezależnie od tego, właściciele obiektu zwykle chcą mieć pod kontrolą dostęp nawet do takich pomieszczeń. Instalowanie czytników i zamków elektrycznych przy każdych drzwiach, bez względu na częstość ich użytkowania jest po prostu nieekonomiczne.

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie elektronicznego depozytora kluczy. Dzięki temu właściciel obiektu będzie miał pewność, że klucze nie są wynoszone poza wyznaczony obszar, oraz informację kto i kiedy z klucza korzystał.

Właśnie dlatego system kontroli dostępu Apollo został zintegrowany z elektronicznym depozytorem kluczy SAIK.

Na czy polega ta integracja?

Dzięki integracji następuje automatyczna wymiana informacji pomiędzy systemem kontroli dostępu a depozytorem kluczy. Użytkownik karty w systemie kontroli dostępu oprócz uprawnień do otwierania określonych przejść, może mieć przypisane uprawnienia do pobrania wybranych kluczy. Nie jest konieczne oddzielne wprowadzanie danych do dwóch systemów. Ponadto możliwe jest określenie scenariuszy zapobiegających wynoszeniu kluczy poza wyznaczony obszar.  

Jak to wygląda w praktyce?

Pracownik wchodząc do budynku otwiera główne drzwi lub bramkę przy użyciu swojej karty. Następnie podchodzi do depozytora i za pomocą tej samej karty pobiera wybrany klucz. Po zakończeniu pracy, jeżeli pracownik będzie chciał opuścić budynek i użyje karty aby otworzyć drzwi wyjściowe lub bramkę, to system kontroli dostępu pozwoli na wyjście tylko w przypadku, gdy uprzednio pobrany klucz zostanie zwrócony do depozytora.

Opisana sytuacja dotyczy depozytora kluczy, lecz dzięki integracji systemu Apollo APACS i SAIK możliwe jest również stosowanie depozytorów na dokumenty i kluczyki samochodowe, telefony komórkowe, czy broń.