Dyrektywa NIS2 a systemy kontroli dostępu

8 stycznia 2024


Dyrektywa NIS2, będąca kluczowym elementem unijnej strategii dotyczącej cyberbezpieczeństwa, ma na celu wzmocnienie odporności cyfrowej w całej Unii Europejskiej. Dyrektywa ta wprowadza nowe wyzwania i wymogi dla organizacji i przedsiębiorstw również w kontekście kontroli dostępu fizycznego.

Co to jest Dyrektywa NIS2?

Dyrektywa NIS2 to aktualizacja wcześniejszej dyrektywy NIS (Dyrektywy o bezpieczeństwie sieci i systemów informatycznych). Ma ona na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego w obrębie Unii Europejskiej. Dyrektywa ta rozszerza zakres sektorów i typów usług objętych regulacjami, a także zaostrza wymagania dotyczące zarządzania ryzykiem i zgłaszania incydentów.

Dyrektywa NIS2 dotyczy nie tylko cyberbezpiczeństwa

Jakie należy podjąć działania?

  • Wzmocnienie Fizycznych Środków Bezpieczeństwa:

Organizacje będą musiały zwiększyć środki ochrony fizycznej infrastruktury krytycznej, szczególnie w miejscach, gdzie przechowywane są wrażliwe dane i systemy IT.

  • Integracja Systemów Bezpieczeństwa:

Wymóg integracji systemów kontroli dostępu fizycznego z cyfrowymi środkami ochrony, aby zapewnić kompleksową ochronę przed zagrożeniami.

  • Szkolenia i Procedury Awaryjne:

Dyrektywa wymaga od organizacji przeprowadzania regularnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa oraz przygotowania procedur awaryjnych obejmujących zarówno aspekty fizyczne, jak i cyfrowe.

  • Audyt i Zgodność z Przepisami:

Organizacje będą podlegać regularnym audytom w celu sprawdzenia zgodności z wymogami dyrektywy, co obejmuje także systemy kontroli dostępu fizycznego.

Kontrola Dostępu Fizycznego w Świetle Dyrektywy NIS2

Kontrola dostępu fizycznego odnosi się do metod i technologii używanych do ograniczania dostępu do fizycznych przestrzeni, takich jak biura, serwerownie, czy inne ważne obiekty. Dyrektywa NIS2 pośrednio wpływa na te aspekty, akcentując konieczność ochrony infrastruktury krytycznej przed zagrożeniami fizycznymi, które mogą mieć wpływ na cyberbezpieczeństwo.

  1. Systemy kontroli dostępu fizycznego stosowane do ochrony infrastruktury krytycznej muszą wykorzystywać szyfrowane kanały komunikacji pomiędzy oprogramowaniem zarządzającym a kontrolerami systemu,
  2. Komunikacja pomiędzy kontrolerami a czytnikami musi być również szyfrowana, czyli wykorzystywać interfejs OSDP V2,
  3. Kontrolery wraz z obudową i zasilaczem powinny spełniać wymagania co najmniej Grade 3,
  4. Kontrolery powinny zapewniać wsparcie dla protokołu 802.1x
  5. Komunikacja pomiędzy czytnikami a kartą musi być szyfrowana i odporna na klonowanie. Czyli nie mogą być stosowane karty w technologiach 125kHz oraz wykorzystujące odczyt CSN np. Mifare, czy Desfire.
Systemy kontroli dostępu Apollo zabezpieczają centra danych

Rozwiązania praktyczne – Apollo/HID

Jednym z rozwiązań spełniających wszystkie powyższe wymagania jest system kontroli dostępu Apollo z oprogramowaniem APACS, kontrolerami serii ASP oraz czytnikami HID Signo Seos łączonymi przez interfejs OSDP V2 i kartami Seos. Systemy odpowiednio zaprojektowany z tych elementów zarówno spełni obecne wysokie wymagania bezpieczeństwa jak również będzie gotowy na przyszłe ich podwyższenie.

Przyszłe Wyzwania

Implementacja dyrektywy NIS2 stawia przed organizacjami wyzwania związane z zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa fizycznego. Jednocześnie łączy te działania z ogólną strategią cyberbezpieczeństwa. Wymaga to nie tylko inwestycji w nowoczesne technologie, ale również rozwijania świadomości i kompetencji pracowników w zakresie bezpieczeństwa.

Podsumowując, dyrektywa NIS2 wnosi istotne zmiany w podejściu do bezpieczeństwa, zarówno w sferze cyfrowej, jak i fizycznej. Wymaga ona od organizacji bardziej kompleksowego podejścia do zarządzania ryzykiem oraz zapewnienia, że zarówno ich systemy cyfrowe, jak i fizyczne infrastruktury są odpowiednio chronione.