Porównanie czytników iCLASS i Signo w aspekcie instalacji

22 listopada 2021


Czytniki iCLASS i iCLASS SE firmy HID Global od wielu lat są najbardziej rozpoznawalnymi czytnikami kontroli dostępu. W niedługim czasie przyjdzie pora na rozstanie z tą popularną serią czytników. W roku 2021 rozpoczął się proces transformacji i stopniowe przechodzenie na nową serię Signo. Zgodnie z planem producenta, rok 2022 ma być ostatnim rokiem produkcji standardowych czytników iCLASS SE. Czy nowe czytniki będą się cieszyć takim samym powodzeniem jak ich popularny poprzednik?  Jakie są różnice pomiędzy obydwoma seriami dotyczące instalacji?

Zaczynając porównanie, trzeba powiedzieć, że nowa seria ułatwia życie instalatorom. W serii iCLASS początkowo dostępne były 4 formy czytników montowanych przy drzwiach. Po kilku latach ograniczono je do trzech – dwa typy czytników do montowania na wąskich powierzchniach i jeden do montowania na puszkach elektrycznych.

Seria Signo upraszcza sprawę, ponieważ dwie formy wystarczają aby spełnić oczekiwania użytkowników. Jedna forma wąska i jedna do montażu na standardowych puszkach elektrycznych. Obydwie formy są dostępne w opcjach z klawiaturą lub bez.

Jeżeli chodzi o instalację, to poza nowoczesnym wyglądem mamy tutaj kilka zmian i nowości:

  • Czytnik wąski z klawiaturą (Signo 20K).

Dotychczas w ofercie HID nie było rozwiązania pozwalającego na stosowanie dwustopniowej autentykacji (karta+PIN) w miejscach z wąskimi powierzchniami instalacji, takimi jak np. ościeżnice aluminiowe.  

  • Dopracowanie konstrukcji czytników z podłączeniem terminalowym – kostka połączeniowa nie wystaje poza obrys obudowy czytnika ( co było głównym mankamentem czytników iCLASS R10 z terminalem).

Czytnik Signo nie wymaga stosowania zestawów dystansowych przy montażu czytników z kostką połączeniową.

  • Wszystkie czytniki Signo są wyposażone w moduł Bluetooth, dzięki czemu opcje konfiguracji programowane są przy użyciu smartfonu i aplikacji HID Reader Manager.

Koniec ze stosowaniem kart konfiguracyjnych – koniecznych przy zmianach konfiguracji czytników iCLASS.

  • Wszystkie czytniki Signo można skonfigurować do pracy z komunikacją protokołem Wiegand lub OSDP.

W przypadku konieczności przystosowania systemu do wyższych wymogów bezpieczeństwa nie jest wymagana wymiana czytników

  • Czytniki Signo wymagają zasilania 12V. Seria iCLASS była mniej wymagająca pod tym względem i możliwe było stosowanie zasilaczy 5-16V. Ta zmiana nie powinna to sprawiać jakichkolwiek problemów, ponieważ w systemach kontroli dostępu najczęściej stosowane są właśnie zasilacze 12V.

Dodatkową zaletą czytników Signo jest funkcja auto-kalibracji, która zapewnia w porównaniu do serii iCLASS lepszy odczyt kart przez czytniki montowane na powierzchniach metalowych.

Reasumując – nowa seria Signo wygląda obiecująco w aspekcie instalacji i powinna zadowolić większość firm instalacyjnych oferujących dotychczas rozwiązania iCLASS.