Wandaloodporny system przyzywowy CellCall na polskich posterunkach policji

19 marca 2022


W ostatnich latach jest budowanych i remontowanych coraz więcej posterunków policji w Polsce. Wyremontowane oraz nowe obiekty posiadają nowoczesną infrastrukturę techniczną. Jednym z jej elementów są systemy przyzywowe (przywoławcze) i antynapadowe instalowane w izbach zatrzymań oraz pokojach przesłuchań. Jakie są oczekiwania dotyczące takich systemów?

Punkty przywoławcze instalowane w izbach zatrzymań powinny być wykonane w sposób uniemożliwiający łatwe uszkodzenie oraz posiadać możliwość komunikacji głosowej pomiędzy celą a oficerem dyżurnym. Dodatkowo na korytarzu powinny być zainstalowane urządzenia sygnalizujące optycznie aktywne wywołanie z poszczególnych cel oraz przyciski kasujące wywołanie.

Wszystkie te funkcje są spełniane przez system CellCall z powodzeniem stosowany w wielu polskich posterunkach policji. Funkcjonalność systemu CelCall zanim trafiła na polski rynek została potwierdzona w setkach instalacji w obiektach policyjnych w Wielkiej Brytanii. Korzystając z doświadczeń brytyjskich, CellCall oferuje gotowe rozwiązania posiadające wszystkie przydatne funkcje.

Komunikacja w systemie głosowym CellCall pomiędzy elementami systemu odbywa się za pomocą sieci Ethernet. Wandaloodporny punkt przywoławczy IP650 jest wykonany ze stali nierdzewnej. Po naciśnięciu przycisku wywołania LED zamontowany w przycisku sygnalizuje aktywność wywołania. W tym samym czasie zapala się LED na korytarzowym punkcie resetującym przypisanym do danej celi. Po odebraniu połączenia przez oficera dyżurnego, w zależności od zaprogramowanej funkcji wywołanie może być skasowane zdalnie lub konieczne jest sprawdzenie wizualne celi i skasowanie wywołania przy użyciu przycisku resetującego na zewnątrz celi.

Wandaloodporny system przyzywowy
Wandaloodporny system przyzywowy

Integralnym elementem CellCall zwykle jest system sygnalizacji instalowany w toaletach dla niepełnosprawnych. Składa się on z przycisków przywoławczych oraz sufitowych przełączników cięgnowych.

Kolejnym elementem systemu CellCall może być listwa antynapadowa instalowana w pokojach przesłuchań oraz listwa lub przyciski antynapadowe instalowane na korytarzach. W przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa funkcjonariusz może nacisnąć palcem przycisk antynapadowy lub dowolną częścią ciała (np. biodrem) nacisnąć listwę antynapadową. Przyciski napadowe mogą być wykonane w wersji z kołnierzem – uniemożliwiającym przypadkowe wywołanie alarmu. Listwy napadowe mogą posiadać sygnalizację LED wskazującą stan alarmowy.

Wszystkie wywołania głosowe z systemu CellCall są odbierane na telefonie IP250. Wywołania nie głosowe (z toalet lub przycisków antynapadowych) mogą być odbierane również na telefonie IP250 lub oddzielnym panelu alarmowym z wyświetlaczem LCD.

Wszystkie wywołania w systemie są rejestrowane wraz ze wskazaniem daty, godziny i miejsca wywołania. Opcjonalnie możliwe jest również rejestrowanie komunikacji głosowej.