Jedna karta w kontroli dostępu fizycznego i logicznego

14 grudnia 2021


Działając na rynku systemów kontroli dostępu fizycznego czasami spotkamy się z pytaniem o możliwość integracji z systemami dostępu logicznego. Najczęściej zapytanie dotyczy możliwości stosowania tej samej karty do otwierania drzwi oraz logowania do systemów informatycznych. Rozwiązaniem, które proponujemy jest Digital Persona. Dzięki zastosowaniu systemu DigitalPersona Logon for Windows możemy uzyskać funkcjonalność w której karta używana do otwierania drzwi może być stosowana również do logowania do systemu Windows. Wystarczy przyłożyć kartę do czytnika przyłączonego do stacji roboczej i stacja robocza zaloguje nas do naszego konta. Jeżeli kartę zabierzemy z czytnika nastąpi automatyczne zablokowanie stacji roboczej.

Logowanie do stacji roboczej

Funkcjonalność Digital Persona sięga daleko poza takie rozwiązanie. Możliwe jest włączenie autentykacji wieloskładnikowej czyli na przykład karta plus pin karta plus hasło lub możemy dodatkowo wykorzystywać opcje logowania biometrycznego oraz hasłem jednorazowym. Digital Persona zapewnia mnogość rozwiązań jeżeli chodzi o autentykację. Można użyć czytników biometrycznych DigitalPersona, czytników kart stykowych Omnikey, czytników kart bezstykowych Omnikey, smartfonów które będą generowały hasła jednorazowe oraz w opcji rozbudowanej biometrii twarzy.

Oprócz podwyższenia bezpieczeństwa systemów informatycznych możemy uzyskać również wygodny dostęp do bardziej poufnych zasobów. Rozwiązanie Digital Persona wersji Premium posiada moduł zarządzania hasłami. Moduł taki umożliwia bezpieczne zapamiętywanie haseł dostępu do różnych programów chociażby takich jak klient VPN, Office 365, aplikacje chmurowe czy program Płatnik. Dzięki temu nie jest już koniecznie stosowane zastosowanie restrykcyjnej polityki haseł wymagającej zmiany co 4-5 tygodni, wystarczy że hasło będzie zmieniane dłuższym odstępie czasu na przykład co kilka miesięcy. Przy logowaniu do klienta VPN przy użyciu programu DigitalPersona Premium wystarczy że przyłożymy palec do czytnika biometrycznego lub położymy kartę na czytniku a program sam wypełni pole logowania oraz hasła i uruchomi proces łączenia. Rozwiązanie takie jest również bardzo praktyczne podczas podróży. Użytkownicy czasem muszą połączyć się z biurem podczas podróży. Lotniska i hotele zwykle naszpikowane są kamerami obserwacji telewizyjnej. Wprowadzając hasło na klawiaturze narażamy się na możliwość wykradnięcia go poprzez odczyt z nagrania kamery, która  swoim zasięgiem obejmuje miejsce gdzie takie hasło wpisujemy na klawiaturze. Dzięki zastosowaniu czytnika np. biometrycznego nie jest możliwe nagranie hasła nawet jeżeli jest bardzo skomplikowane i zapewnia duże bezpieczeństwo logowania. Administrator systemu Digital Persona może ustawić wymagania dotyczące haseł i sposobów logowania do stacji roboczych i programów. Może być to logowanie jedno lub wieloskładnikowe, wymagające jednej lub kilku danych do zalogowania.

System DigitalPersona jest dostępny w modelu subskrybcyjnym.