Podstawowe różnice pomiędzy czytnikami HID serii iCLASS i Signo

4 kwietnia 2022


Pomimo ograniczonej dostępności, czytniki HID Signo uzyskują coraz większą popularność. Większość instalatorów przy zamawianiu nowych czytników kieruje się swoim doświadczeniem dotyczącym serii iCLASS i wtedy napotyka na problem z doborem odpowiedniego czytnika.

Najpopularniejszym i najtańszym (pomijając wersję iCLASS Express) modelem iCLASS był czytnik R10 w konfiguracji podstawowej np. 900NTNTEK00000 czy 900NTNNEK00000. Najbardziej zbliżonym funkcjonalnie czytnikiem do podstawowego R10 jest Signo 20 Smart. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną różnicę. Czytnik Signo 20 Smart nie czyta numeru CSN kart Mifare! Czyli, żeby zastąpić czytnik w systemie bazującym na odczycie numerów CSN kart Mifare konieczne jest zastosowanie najdroższej wersji – Signo 20 Standard.

Porównując Signo 20 Standard do czytników iCLASS to jest on najbliższy funkcjonalnie czytnikowi multiCLASS RP10.

Jak powszechnie wiadomo, używanie numerów CSN Mifare dla potrzeb systemów kontroli dostępu nie jest rozwiązaniem bezpiecznym. Prawdopodobnie producent czytników – firma HID – dbająca o bezpieczeństwo oferowanych systemów, nie chce aby nowoczesne i bezpieczne czytniki były używane w systemach, których poziom bezpieczeństwa jest co najmniej wątpliwy.

Jakie są jeszcze główne różnice pomiędzy iCLASS a Signo?

Różnicą są również dwie cechy wspólne dla wszystkich czytników Signo. Po pierwsze wszystkie czytniki Signo są wyposażone w moduł BLE i gotowe do odczytu identyfikatorów mobilnych.

Czytnik Signo
Czytnik Signo

Po drugie, nie jest możliwe konfigurowanie funkcji czytników Signo przy użyciu kart konfiguracyjnych. Programowanie konfiguracji Wiegand/OSDP, zachowania LED, beepera czy implementacja kluczy Elite odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej HID Reader Manager. Tak więc, jeżeli instalator posiada kartę konfiguracyjną, którą używał do zmian w konfiguracji czytników iCLASS, to nie będzie mógł jej użyć do zmiany konfiguracji czytnika Signo. Poza wymienionymi są oczywiście i inne różnice, o których można przeczytać we wpisie: Porównanie czytników iCLASS i Signo w aspekcie instalacji.